Stres je spoločníkom dnešnej doby. Často ho už ani nevnímame, proste sme si zvykli na fungovanie v stresovom prostredí. Je to ale chyba. Naše telo ho vníma. Stresové hormóny ako napríklad adrenalín boli pre telo človeka potrebné na prežitie. Znamenali štart organizmu k úteku alebo boju, čo ľudí kedysi chránilo a zachraňovalo im život. Dnes je ale situácia úplne opačná a stres zažívame takmer nonstop a to každý deň. To má neblahé následky na náš organizmus. Nadbytok stresových hormónov núti telo reagovať na situáciu, ktorá vlastne neexistuje. Dlhodobý stres vedie naše telo k skoršiemu a vyššiemu opotrebeniu, čo má za následok štart chronických či imunitných problémov.
Ajurvéda a Tradičná čínska medicína má svoje páky na odbúranie stresu. Správne ho spájajú so zažívaním a tráviacim traktom celkovo. Pri strese vydá telo viac energie a teda ju potrebuje doplniť. Aj navyše- čo má za následok priberanie na váhe a zvýšenie rizika nadbytku viscerálneho tuku – to je ten ktorý nevidíme, pretože obaľuje naše orgány. Je preto o to nebezpečnejší. Podráždený žalúdok je spájaný s nervozitou a po čase sa môžu objaviť žalúdočné vredy, prekyslenie a problémy s vyprázdňovaním.
Nemali by sme svoje telo hnať do hraničných situácií ak to nie je potrebné. Vďaka rozširovaniu povedomia o škodlivosti stresu na organizmus sú nám dnes už známe techniky na jeho utlmenie. Jednou z nich je aj meditácia. Nemusíte byť ale skúsený ostrieľaný cvičiteľ. Meditácia pre začiatočníkov je jednoduchá a jej základom je hlavne nácvik a pravidelnosť. Pokojné dýchanie nám pomáha šetriť srdce a upokojiť rozbehané myšlienky. Nie je to žiadny náboženský kult. Je to cvičenie zamerané na telo, myseľ a využívanie dýchania. Je dokonca vhodná pre všetky vekové skupiny a je tu pre mužov, ženy ale aj pre deti.